Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy NR 2 w Kutnie

Wycieczka do Wrocławia

Sprawozdanie z wycieczki do Wrocławia uczniów Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia nr 7 w Kutnie w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

W dniach 11 - 12 maja 2022 uczniowie szkoły branżowej uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia dofinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę”, które jest częścią Polskiego Ładu.

W wycieczce wzięło udział 13 uczniów wraz z opiekunami.

 

Pierwszego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili jeden z punktów programu - Halę Stulecia. Poznali historię jej budowy, skorzystali z okularów typu wiar umożliwiających im wirtualne zwiedzanie obiektu z lotu ptaka. Odbyli spacer z przewodnikiem po obiekcie.

Tego dnia zwiedzili także Afykarium, Nowe Miasto, Ostrów Tumski i Ogród Japoński. Dzień zakończyła obiadokolacja i zakwaterowanie w hotelu blisko rynku Nowego Miasta. Spędzenie nocy w hotelu sprawiło uczniom wiele radości, mieli możliwość wspólnej rozmowy, budowania relacji koleżeńskich.

 

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki po śniadaniu rozpoczęli zwiedzanie kolejnego punktu edukacyjnego Panoramy Racławickiej. Podziwiali malarstwo m.in. Wojciecha Kossaka i Jana Styki, typ wystawy jaką jest panorama. Przybliżyli sobie historię bitwy pod Racławicami i postacie Polaków biorących w niej udział.

 

Następnie udali się na spacer po Starówce. Podziwiali budynki zabytkowych kościołów w różnych stylach architektury, ich zdobienia, witraże. Spacerowali dawnymi ulicami bogatymi w urocze kamienice, most na Ostrowie Tumskim. Uczniowie z zapałem poszukiwali krasnali z zainstalowaną aplikacją - Go Wrocławskie Krasnale w telefonach.

 

Po spacerze udali się do Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie, gdzie odkryli związane z wodą zjawiska z pogranicza nauk biologii, fizyki, astronomii i geografii. Zapoznali się też z systemem wodociągowym miasta.

 

Na zakończenie wycieczki uczniowie zwiedzili Zakład Narodowy im. Ossolińskich Muzeum Pana Tadeusza, w którym zobaczyli najnowszą i najnowocześniejszą część Ossolineum. Pokazano im między innymi rękopis Pana Tadeusza, opowiedziano jego genezę.

 

Zwiedzając punkty edukacyjne uczniowie zapoznali się z kulturą i dziedzictwem narodowym miasta Wrocławia oraz największymi osiągnięciami polskiej nauki, rozwijali swoje kompetencje społeczne, poszerzali umiejętność obserwacji, rozwijali samodyscyplinę.