Nasza Historia

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 2 w Kutnie istnieje od 1990 roku. Tworzony był z myślą o dzieciach z wadą słuchu. W miarę upływu lat zaistniała potrzeba poszerzenia oferty placówki i otwarcia się na inne niepełnosprawności. Obecnie w Ośrodku kształcą się dzieci: słabo słyszące, ze spektrum autyzmu, z afazją oraz innymi zaburzeniami komunikacji, a także z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Aktualnie oferta edukacyjna obejmuje: wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, szkołę podstawową, szkołę branżową I stopnia, liceum ogólnokształcące, internat.

• 01.09.1985 r. - Powołanie po raz pierwszy w  Kutnie, klasy I-ej dla dzieci niedosłyszących  w Ośrodku  Szkolno - Wychowawczym Nr 1 przy ul. Przemysłowej 6.

• 01.09.1986 r. - Utworzenie kolejnej klasy I-ej, dla dzieci niedosłyszących w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym Nr 1 przy ul. Przemysłowej 6.

• 15.01.1990 r. - Powstanie Społecznego Komitetu  Powołania Szkoły dla Dzieci Niedosłyszących przy Poradni Wychowawczo - Zawodowej w Kutnie.

• 01.09.1990 r. - Powołanie Szkoły Podstawowej nr 13 dla Dzieci Niedosłyszących w Kutnie z siedzibą przy ul. Staszica 8, (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury). W tym budynku Ośrodek rozpoczął swoją historię. Po 1990r. mieściła się tu 5 klasowa Szkoła Podstawowa dla dzieci słabo słyszących. Naukę rozpoczęło wówczas 37 uczniów z klas: I, II, III, V i VI.  Z czasem ten budynek stał się zbyt mały jak na potrzeby szkoły. Ze względu na duże trudności lokalowe, jakie powstały po rozszerzeniu liczby klas, podjęto decyzję o zmianie lokalizacji.

• 01.09.1991 r. - Zmiana siedziby szkoły z ulicy Staszica 8 na budynek przy ul. Kościuszki 24 (to nadal nasza siedziba).  W 1991 r. dokonano uroczystego otwarcia budynku szkolnego z przeznaczeniem dla ośmioklasowej Szkoły Podstawowej i internatu.

• 26.08.1999 r. - Założenie przez Starostwo Powiatowe, Gimnazjum Specjalnego nr 5 w Kutnie.

• 24.08.2009 r. - Założenie przez Starostwo Powiatowe, Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej nr 7 dla Słabo Słyszących w Kutnie.

• 26.08.2018 r. - Założenie przez Starostwo Powiatowe VII Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego w Kutnie.