Turnus 2017

XI Turnus Rehabilitacyjny '2017 za nami. Od 13 do 27 maja 2017 roku wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kutnie przebywali na dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym nad morzem w miejscowości Mrzeżyno (ok. 20 km od Kołobrzegu). W wyjeździe o charakterze usprawniająco-rekreacyjnym uczestniczyło ogółem 30 osób.

Uczestnicy przebywali w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym "Fama-sta". Zakwaterowani byli w 3- osobowych pokojach z balkonem i pełnym węzłem sanitarnym (prysznic, umywalka, toaleta). Na terenie obiektu uczniowie mieli do swojej dyspozycji boiska do siatkówki (w tym plażowej), piłki nożnej, odkryty basen, granitowe stoły do tenisa stołowego i gier planszowych w plenerze, place zabaw.

Celem turnusu było między innymi: poprawa ogólnej sprawności psychofizycznej uczestników, intensywna rehabilitacja mowy i słuchu, rozwijanie aktywności poznawczej i samodzielności uczestników.

Każdy z uczestników miał codziennie po dwa zabiegi rehabilitacyjne zlecone przez lekarza: mata masująca, fotel masujący, mata magnetyczna, hydromasaż, solux, wirówka kończyn dolnych, masażer kończyn dolnych, steper.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli realizowali treści programowe nauczania w formie zajęć programowych na miejscu (w salach dydaktycznych) lub w terenie. Były to: ćwiczenia słownikowe (logopedyczne) – p. M. Kurpiewska; zajęcia edukacyjno-przyrodnicze – p. M. Przybylska; zajęcia polonistyczne - p. D. Puchalska; zajęcia historyczno-regionalne - p. K. Stolińska; matematyka w praktyce – p. E. Szczesiak; zajęcia rekreacyjno-sportowe – p. G. Błaszczyk; zajęcia artystyczne (zdjęcia, filmowanie, kronika turnusu) – p. J. Kaczmarek.

Organizowane były dyskoteki (podczas jednej z nich konkurs fryzur wykonanych w ramach zajęć praktycznych przez uczennice klasy III szkoły zawodowej ), spacery nad morze - oglądanie zachodu słońca, poranna zaprawa, konkurs czystości pokoi ( w pierwszym etapie wygrali chłopcy: Kacper Jankowski i Damian Brewiński; w drugim pokój dziewcząt: Wiola Marczak, Martyna Wysocka i Patrycja Januszewska). W ramach obchodzonego w naszej placówce Święta Niezapominajki w dniu 15 maja uczniowie wręczali pracownikom ośrodka i kuracjuszom wykonane przez siebie (pod kierunkiem nauczyciela - p. M. Przybylskiej) kwiaty z materiału. Odbył się konkurs rzeźby z piasku, w którym wyróżnienia zdobyli między innymi: Dawid, Szymon, Dominik, Weronika, Paulina. Żaneta, Martynka.

Podczas pobytu na turnusie nie zabrakło atrakcji "smakowych" fundowanych przez rodziców: była degustacja ryby w smażalni, lody / gofry, pizza.

Wydarzenia Turnusu:

- "Chrzest morski" dla osób, które po raz pierwszy uczestniczyły w turnusie - imprezę zorganizowała instruktorka KO ośrodka p. Ilona przy aktywnym udziale naszych wychowanków i nauczycieli

- ognisko z pieczeniem kiełbasek

- całodniowa wycieczka do Kołobrzegu podczas której chętni wzięli udział w rejsie statkiem, wszyscy uczestniczyli w zabawach integracyjnych "Piracka przygoda" oraz w ramach obchodów Ogólnopolskiej Nocy Muzeów zwiedzaliśmy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

- przejazd ciuchcią po Mrzeżynie połączony z poznaniem historii miejscowości i jej zabytków

- gra terenowa "Poszukiwanie skarbu".

Dwa tygodnie pobytu nad morzem upłynęły bardzo szybko. Na podsumowanie turnusu uczestnikom zostały przyznane upominki i wyróżnienia w kilku kategoriach:

- w kat. "sportowiec turnusu" - najwytrwalszymi okazali się: Kacper Jankowski, Janek Lebioda, Dawid Kowalewski

- w kat. "królowie dyskoteki" - najlepiej bawili się: Wiola Marczak i Łukasz Osmólski; Marta Łuczak i Adam Baranowski; Szymon Szybka i Anita Bartnicka

- w kat. "para turnusu" - wytypowano dwie pary: Wiola i Łukasz oraz Dawid i Dominika

- w kat. "odkrycie turnusu" - wyróżnienie otrzymał Jakub Gajewicz

- "super uczestnikiem" turnusu wybrana została Patrycja Januszewska

Zdjęcia z turnusu można oglądać w Bibliotece Szkolnej.

Zorganizowanie uczestnikom tak wielu atrakcji było możliwe dzięki środkom finansowym od sponsorów pozyskanym przez p. Joannę Szybka (mama Szymona) oraz dyrektora ośrodka p. Marzenę Kurpiewską.
 Szczegółowe rozliczenie kosztów turnusu dostępne u Skarbnika Rady Rodziców.